main theme

O nas

CALITATE to Szkoła Językowa i Biuro Tłumaczeń,

początkowo powstała z myślą o propagowaniu kursów języka rumuńskiego dla entuzjastów Rumunii i jej kultury oraz by świadczyć usługi w zakresie tłumaczeń pisemnych i ustnych z języka rumuńskiego. Z czasem poszerzyliśmy ofertę kursów i tłumaczeń o inne języki, których listę przedstawiamy w zakładce języki. 

Propagowanie Rumunii, języka rumuńskiego oraz ułatwianie komunikacji polsko-rumuńskiej zarówno w kontaktach handlowych jak i wymiany kulturalnej to wciąż podstawowe założenia działalności CALITATE.

Jednakże, dla mnie, rumuński był jedynie początkiem rozwijania lingwistycznych fascynacji, a ciekawość innych języków i innych kultur dała impuls do rozwijania swoich umiejętności, a tym samym współpracy z lektorami i tłumaczami języków obecnych w naszej ofercie. Mam nadzieję, że nasza oferta i świadczone usługi spotkają się z Państwa uznaniem. CALITATE to po rumuńsku JAKOŚĆ i jest to również przesłanie, które przyświeca naszej pracy.

Serdecznie zapraszam,

Joanna Kornaś-Warwas 

 

Joanna Kornaś-Warwas

 

tłumaczka i lektorka języka rumuńskiego, ukończyła filologię rumuńską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2006-2007 prowadziła zajęcia praktyczne z języka rumuńskiego w tymże uniwersytecie. Współpracuje z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie przy organizacji imprez kulturalnych m.in. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie.

 

Współautorka Rumuńsko-polskiego słownika tematycznego pod redakcją Constantina Geambaşu i Ewy Rossi (Wydawnictwo Paideia, Bukareszt 2002), współpracowała przy tworzeniu Wielkiego słownika rumuńsko-polskiego (WUJ, 2009) pod redakcją Joanny Porawskiej i Haliny Mirskiej-Lasoty.

 

Tłumaczy z zamiłowania literaturę piękną. Jest autorką m.in. przekładów książek Mircei Cărtărescu, Dana Lungu, rumuńskich dramatopisarzy oraz wielu fragmentów prozy i poezji dla Literatury na Świecie,  Lampy i innych czasopism literackich. Od 2008 uczestniczy w projekcie Wiersze w metrze, gdzie prezentowała dotychczas twórczość rumuńskich poetów takich jak: Ioana Nicolaie (2008), Claudiu Komartin, Simona Popescu i Ioan Es. Pop (2009).